Czy ogrzewanie na podczerwień jest tanie?
Powrót do listy

Czy ogrzewanie na podczerwień jest tanie?

Spis treści

Budownictwo energooszczędne oraz pasywne zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów. Obiekty wykonane w tych systemach charakteryzują się zastosowaniem ekologicznych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się też ogrzewanie na podczerwień, które nie powoduje emisji toksycznych substancji do atmosfery, a urządzenia są łatwe w obsłudze i montażu oraz bezpieczne w eksploatacji. Planując inwestycję, konieczne jest jednak uwzględnienie kosztów wynikających zarówno z zakupu, jak i z eksploatacji. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się kwestie finansowe.

Co wpływa na koszty ogrzewania na podczerwień?

Odpowiedź na tytułowe pytanie – czy ogrzewanie na podczerwień jest tanie – okazuje się niejednoznaczna. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż na rynku dostępnych jest wiele modeli posiadających odmienną moc i jakość. Podstawę stanowi odpowiednie dopasowanie systemu do indywidualnych kwestii, takich jak wielkość pomieszczeń i miejsce planowanego montażu. Finalny koszt zależy też od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy – czy będzie to folia grzewcza, czy też promiennik podczerwieni.

Warto wiedzieć jednak o tym, że początkowa inwestycja prawdopodobnie szybko zwróci się w postaci oszczędności – posiadając tradycyjne grzejniki, należy liczyć się ze znacznie wyższymi wydatkami na eksploatację wymagającą regularnych zakupów paliw. Użytkowanie ogrzewania na podczerwień jest bardziej ekonomiczne ze względu na zalety tego systemu takie jak:

  • energooszczędność – przykładowo promienniki podczerwieni nie zużywają energii na rozgrzanie, jak ma to miejsce w przypadku grzejników; pozwalają precyzyjnie kontrolować ilość ciepła w pomieszczeniu, ograniczając nadprogramowe wydatki;
  • wytrzymałość – zestawy folii grzewczych od firmy Senegis mają zapewnioną gwarancję na 15-30 lat; ich wysoka jakość sprawia, że nie wymagają częstej wymiany, dzięki czemu właściciel unika dodatkowych kosztów w tym zakresie na przestrzeni kilkunastu lub kilkudziesięciu lat;
  • możliwość bezproblemowego współdziałania z innymi ekonomicznymi rozwiązaniami – ich połączenie ze wspomnianą instalacją fotowoltaiczną pozwala jeszcze bardziej ograniczyć wydatki.

W przypadku folii grzewczych wspomniane precyzyjne kontrolowanie temperatury jest możliwe dzięki wyposażeniu w termostat z funkcją Wi-Fi, co pozwala sterować systemem za pośrednictwem aplikacji mobilnej, z różnych części świata. To przekłada się zarówno na oszczędności, jak i na wygodę użytkowania.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze ogrzewania na podczerwień?

Kwestia finansowa nie jest jedyną, którą należy mieć na uwadze, rozważając zainwestowanie w opisywany system grzewczy. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, sprawdzające się zwłaszcza wtedy, gdy obiekt użytkują osoby starsze, dzieci czy alergicy. Promieniowanie podczerwone nie powoduje cyrkulacji powietrza, zatem zapobiega unoszeniu się pyłu czy kurzu będących częstymi przyczynami reakcji alergicznych. Ponadto podczerwień może pozytywnie wpływać na organizm człowieka, wspierając krążenie krwi, pracę mięśni oraz wzmacniając układ odpornościowy. Te cenne właściwości również przekładają się na rosnącą popularność promienników i folii grzewczych.

Dobór korzystnych rozwiązań finansowych z profesjonalną pomocą

Jak wspomniano, początkowe koszty ogrzewania na podczerwień są ustalane indywidualnie z uwzględnieniem parametrów systemu oraz powierzchni obiektu. Przygotowanie profesjonalnej wyceny i wsparcie w dopasowaniu właściwych opcji zapewni nasza wykwalifikowana kadra pracownicza. Warto skontaktować się z nami, aby zaplanować realizację i zweryfikować jej opłacalność.

Przeczytaj również: Zastosowania folii grzewczej

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest budownictwo energooszczędne i pasywne?

Budownictwo energooszczędne i pasywne to metoda budowy obiektów, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Używa ona ekologicznych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła, aby zminimalizować zużycie energii.

Na co wpływają koszty ogrzewania na podczerwień?

Koszty ogrzewania na podczerwień są zależne od wielu czynników, takich jak moc i jakość urządzenia, wielkość pomieszczeń, miejsce montażu oraz wybrany rodzaj systemu (np. folia grzewcza czy promiennik podczerwieni).

Jakie są korzyści zastosowania ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest energooszczędne, wytrzymałe i może współpracować z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu użytkownik może znacznie ograniczyć koszty eksploatacji.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla alergików i osób starszych?

Tak, ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla alergików i osób starszych. Promieniowanie podczerwone nie powoduje cyrkulacji powietrza, co zapobiega unoszeniu się pyłu czy kurzu – częstych przyczyn reakcji alergicznych.

Jak mogę uzyskać profesjonalną pomoc przy wyborze systemu ogrzewania na podczerwień?

Nasza wykwalifikowana kadra pracownicza zapewni wsparcie przy wyborze systemu ogrzewania na podczerwień, przygotowując profesjonalną wycenę i pomagając dopasować właściwe opcje. Skontaktuj się z nami, aby zaplanować realizację i zweryfikować jej opłacalność.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu