Co warto wiedzieć o gruntowych pompach ciepła?
Powrót do listy

Co warto wiedzieć o gruntowych pompach ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które działają na bazie odnawialnych źródeł energii. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów tych sprzętów, co może sprawiać, że trudno nam będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie do swojego domu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się gruntowym pompom ciepła – ich działaniu, najważniejszym zaletom i ograniczeniom.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła czerpią energię zgromadzoną w gruncie w celu zapewnienia komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Wykorzystują one fakt, iż temperatura w gruncie pozostaje stosunkowo stała przez cały rok, nawet gdy na powierzchni występują duże zmiany. Dzieje się tak, ponieważ grunt na pewnej głębokości jest odpowiednio izolowany przez warstwę ziemi, co sprawia, że absorbuje on ciepło słoneczne latem i zatrzymuje je w okresie zimowym. Podczas działania gruntowej pompy ciepła płyn chłodzący krąży przez układ zamknięty, który jest umieszczony w podłożu za pomocą pionowych lub poziomych rur. W trakcie tego procesu energia cieplna z gruntu może być pobierana przez urządzenie, a następnie przekazywana do układu ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Schemat działania gruntowej pompy ciepła w domu mieszkalnym

Jakie są zalety i wady gruntowych pomp ciepła?

Istnieje wiele korzyści, jakie gruntowa pompa ciepła zapewnia właścicielom budynku. Wśród najważniejszych należy wymienić między innymi:

  • energooszczędność – dzięki wykorzystaniu energii z gruntu opisywane urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością, co przekłada się na niższe rachunki w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi;
  • ekologiczny charakter – gruntowe pompy ciepła należą do przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań, ponieważ czerpią energię z ciepła ziemi, zatem nie powodują emisji szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń do atmosfery;
  • długa żywotność – sprzęty te mogą posłużyć nam przez długie lata, wymagając stosunkowo niewielkich działań konserwacyjnych; pracują bezawaryjnie i niemal bezobsługowo;
  • uniwersalność – mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia pomieszczeń, co czyni je doskonałym rozwiązaniem całorocznym;
  • kompatybilność z innymi systemami – gruntowe pompy ciepła świetnie współpracują z ekologicznymi technologiami, takimi jak panele fotowoltaiczne, umożliwiając stworzenie energooszczędnego lub pasywnego domu.

Do pewnych ograniczeń należy natomiast początkowa inwestycja – koszt zakupu i instalacji gruntowej pompy ciepła bywa znacznie wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Można jednak skorzystać z dotacji na jej zakup, co pozwala zredukować początkowe wydatki. Warto zorientować się, czy na naszej posesji można zamontować gruntową pompę ciepła, gdyż wymaga ona odpowiedniej powierzchni, a efektywność w dużej mierze zależy od warunków glebowych na danym terenie.

Pomoc w wyborze optymalnej pompy ciepła

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gruntowej pompy ciepła lub innego rodzaju urządzenia, możesz zgłosić się do naszej firmy Senegis. Chętnie pomożemy Ci dobrać optymalny sprzęt oraz zajmiemy się jego profesjonalnym montażem. Przeprowadzimy Cię także przez proces starań o uzyskanie dofinansowania do zakupu pompy ciepła, na przykład poprzez program „Czyste Powietrze”. Warto skontaktować się z nami telefonicznie, aby porozmawiać o szczegółach.

Przeczytaj również: Magazyn energii do fotowoltaiki dla potrzeb gospodarstw rolnych – czy to się opłaca?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu