Jakie są formy dofinansowań na zakup paneli fotowoltaicznych?
Powrót do listy

Jakie są formy dofinansowań na zakup paneli fotowoltaicznych?

Spis treści

Fotowoltaika to rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu, a jej zastosowanie w obiekcie przekłada się na regularne oszczędności. Początkowa inwestycja wiąże się z większym wydatkiem, jednak zarówno osoby prywatne, jak też przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych programów w celu uzyskania wsparcia finansowego. Dzięki temu wkład pieniężny szybko się zwróci, gdyż koszty energii elektrycznej zostaną zminimalizowane. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jakie są formy dofinansowań na zakup paneli fotowoltaicznych.

Poznaj dostępne programy

Dużym zainteresowaniem inwestorów z naszego kraju cieszy się program Mój Prąd – korzystając z niego, można uzyskać dofinansowanie pokrywające nawet połowę kosztu zakupu instalacji. W kwietniu 2023 roku wystartowała jego piąta edycja, która obejmuje nie tylko fotowoltaikę, lecz także pompy ciepła i kolektory słoneczne zapewniające ciepłą wodę użytkową. W przypadku inwestycji dotyczącej samych paneli fotowoltaicznych możemy otrzymać nawet 6 tysięcy złotych dofinansowania, a jeśli planujemy wyposażyć się również w dodatkowe elementy objęte dotacją, możemy liczyć na otrzymanie maksymalnie 7 tysięcy złotych na ten cel.

Inwestorzy mogą również skorzystać z takich programów jak:

  • Czyste Powietrze – ma on zmniejszać ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery; umożliwia uzyskanie dopłat na instalacje pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii, a więc na mikroinstalację fotowoltaiczną, która doskonale sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych;
  • Agroenergia – to opcja przeznaczona dla rolników indywidualnych; obejmuje zarówno fotowoltaikę, jak też pompy ciepła czy elektrownie wiatrowe; jej celem jest minimalizacja zanieczyszczeń generowanych w wyniku prowadzenia działalności rolniczej;
  • Energia Plus – jest to program skierowany do firm, gdyż umożliwia zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na stan naszej planety i jakość powietrza; korzystając z niego, można otrzymać pożyczkę na pokrycie 85% kosztów kwalifikowanych albo dotację obejmującą 50% kosztów kwalifikowanych;
  • Stop Smog – stanowi rozwiązanie dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego, na przykład gminom; jednostki te mogą przekazać otrzymane środki mieszkańcom, których domy wymagają termomodernizacji.

Warto wspomnieć również o tym, że w wielu obszarach dostępne są programy lokalne (mowa na przykład o dotacji warszawskiej), zatem warto zorientować się, jakie możliwości zapewnia nasz region.

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki?

Poszczególne programy różnią się pod względem między innymi grupy docelowej, wysokości dofinansowania czy też warunków jego otrzymania. Początkowo należy zatem zapoznać się z regulaminem danego programu, zanim przygotujemy odpowiedni wniosek. Musimy wówczas zwrócić uwagę między innymi na warunki otrzymania dotacji, czas naboru wniosków czy też termin ich rozpatrywania. W doborze odpowiednich rozwiązań i załatwieniu kwestii formalnych często pomagają wykonawcy systemu fotowoltaiki. W firmie Senegis zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy chętnie przeprowadzą Cię przez proces starań o dotację.

Zapraszamy do nawiązania współpracy

Zachęcamy zarówno osoby prywatne, jak też przedsiębiorców do kontaktu w celu umówienia się na spotkanie z naszymi ekspertami. Zapewniamy elastyczne rozwiązania finansowe i merytoryczne wsparcie w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Ponadto dostarczamy sprawdzone instalacje fotowoltaiczne oraz zajmujemy się ich profesjonalnym montażem. Warto skorzystać z naszej kompleksowej oferty.

Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Co to jest fotowoltaika i jakie korzyści przynosi jej zastosowanie? 

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Jej zastosowanie przynosi korzyści środowiskowe, poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji, oraz ekonomiczne, gdyż po początkowej inwestycji minimalizuje koszty energii elektrycznej.

Jakie programy dofinansowania na zakup paneli fotowoltaicznych są dostępne w Polsce?

W Polsce dostępne są różne programy dofinansowania na zakup paneli fotowoltaicznych. Są to między innymi „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, „Agroenergia”, „Energia Plus” oraz „Stop Smog”. Dostępne są także lokalne programy dofinansowania.

Ile mogę otrzymać dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”? 

W ramach programu „Mój Prąd” można otrzymać dofinansowanie pokrywające nawet połowę kosztu zakupu instalacji. W przypadku samych paneli fotowoltaicznych można otrzymać nawet 6 tysięcy złotych, a z dodatkowymi elementami dofinansowanie może wynieść maksymalnie 7 tysięcy złotych.

Jak mogę uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki”>Jak mogę uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki?

Aby uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki, należy zapoznać się z regulaminem wybranego programu, a następnie przygotować i złożyć odpowiedni wniosek. Ważne jest zwrócenie uwagi na warunki otrzymania dotacji, czas naboru wniosków i termin ich rozpatrywania.

Czym zajmuje się firma Senegis i jak mogą mi pomóc w uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę?

Firma Senegis dostarcza instalacje fotowoltaiczne i zajmuje się ich profesjonalnym montażem. Posiadają również doświadczonego zespołu specjalistów, którzy mogą pomóc w procesie starań o dotację, doradzając w doborze odpowiednich rozwiązań i pomagając w załatwieniu kwestii formalnych.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu