Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu?
Powrót do listy

Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu?

Spis treści

Wraz z rosnącą popularnością ekologicznych rozwiązań w budownictwie, coraz więcej inwestorów zastanawia się, czy ich nieruchomość spełnia warunki do montażu instalacji fotowoltaicznej. Taki system czerpie prąd z darmowego źródła energii, jakim jest słońce, co pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej i zminimalizować wydatki eksploatacyjne. Dzisiaj zastanowimy się, czy można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim i jak zaplanować związane z tym prace.

Fotowoltaika na płaskim dachu

W nowoczesnym budownictwie standardem staje się obecność ekologicznych technologii energetycznych, których działanie bazuje na odnawialnych źródłach energii. Takie rozwiązania niosą z sobą korzyści ekonomiczne, a także redukcję negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego. Jednocześnie dla nowoczesnego budownictwa charakterystyczna jest coraz częstsza rezygnacja z klasycznych, skośnych dachów – zamiast tego stawia się na minimalistyczne, płaskie dachy. Jednak czy da się połączyć taką powierzchnię z instalacją fotowoltaiczną? Jak najbardziej! Co więcej, dach płaski może zapewniać więcej możliwości pod względem optymalnego ustawienia paneli w celu uzyskania ich najbardziej efektywnego działania. Przekłada się to na większą elastyczność pod względem chociażby doboru dogodnej orientacji modułów. Panele możemy skierować w najbardziej nasłonecznionym kierunku, gdyż nie ogranicza nas tutaj konstrukcja dachowa.

Budynek biurowy z płaskim dachem, na którym równomiernie rozłożone są panele fotowoltaiczne

Jak zaplanować montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu?

Przebieg prac montażowych w przypadku dachu płaskiego niewiele różni się od tych związanych z montażem fotowoltaiki na dachu skośnym. Istotną różnicą jest jednak konieczność zastosowania odpowiedniej konstrukcji nośnej, która zapewni stabilność i bezpieczeństwo urządzeń, a także utrzyma je w pożądanej pozycji. Konstrukcja wsporcza może zostać przymocowana do istniejących elementów konstrukcyjnych dachu, takich jak krokwie czy wylewka betonowa, lub posiadać specjalne obciążenia balastowe, które nie będą stale przytwierdzone z dachem. W drugim przypadku stosuje się na przykład bloczki fundamentowe albo płyty betonowe, aby odpowiednio obciążyć instalację.

Podstawę stanowi również optymalne ustawienie paneli. Jak wspomnieliśmy, istotne jest skierowanie modułów fotowoltaicznych w stronę zapewniającą najlepsze nasłonecznienie, a więc w kierunku południa. Ważną rolę odgrywa również kąt nachylenia. Zazwyczaj panele fotowoltaiczne montuje się pod kątem 30-40 stopni, jednak w przypadku dachu płaskiego niekiedy zaleca się montaż pod kątem 15 stopni. Dzieje się tak ze względu na potrzebę zachowania stabilnej pozycji paneli, nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak silne wiatry. Odpowiednio ustawione panele zapewnią efektywne działanie i trwałość na długie lata.

Montaż instalacji fotowoltaicznej z pomocą ekspertów

Niezależnie od tego, czy planujesz montaż fotowoltaiki na dachu płaskim, czy też skośnym, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać odpowiedni projekt instalacji. W tym celu skontaktuj się z naszą firmą Senegis, która jest sprawdzonym dostawcą ekologicznych systemów dla potrzeb nowoczesnego budownictwa. W ofercie posiadamy nie tylko jakościowe panele fotowoltaiczne, lecz także dedykowane im magazyny energii, które pozwalają zmaksymalizować korzyści wynikające z całej inwestycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Przeczytaj również: Czy ogrzewanie na podczerwień można zamontować samodzielnie?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy można montować panele na płaskim dachu?

Tak, montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest możliwy. Dachy płaskie mogą nawet zapewnić większą elastyczność w ustawieniu paneli dla uzyskania optymalnej efektywności.

Jakie są korzyści z montażu paneli na płaskim dachu?

Montaż paneli na płaskim dachu umożliwia optymalne ustawienie w kierunku największego nasłonecznienia i może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej.

Jaki jest idealny kąt nachylenia paneli na płaskim dachu?

Zazwyczaj panele fotowoltaiczne montuje się pod kątem 30-40 stopni, ale na płaskich dachach czasem zaleca się kąt 15 stopni, aby zapewnić stabilność w różnych warunkach atmosferycznych.

Jak wygląda proces montażu paneli na płaskim dachu?

Proces montażu na płaskim dachu wymaga stosowania odpowiedniej konstrukcji nośnej, która może być przymocowana do elementów dachowych lub posiadać balastowe obciążenia.

Czy potrzebna jest specjalna konstrukcja nośna?

Tak, na płaskich dachach konieczne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji nośnej, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo montowanych paneli fotowoltaicznych.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu