Połączenie mat grzewczych i paneli fotowoltaicznych
27 czerwca 2023Spis treści
—
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele systemów ogrzewania, które dostarczają ciepło, korzystając z energii elektrycznej – mowa między innymi o matach grzewczych. Umożliwiają zmniejszenie wydatków eksploatacyjnych, ponieważ nie wymagają użycia węgla kamiennego lub innego materiału opałowego. Na dodatkowe zminimalizowanie regularnych kosztów wpływa również połączenie takiego systemu z fotowoltaiką.
Działanie mat grzewczych
Nowoczesne maty grzewcze stanowią ekologiczną, a zarazem ekonomiczną formę ogrzewania, która należy do nowości w branży energetycznej. Mimo to cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów na całym świecie, również w naszym kraju. Te innowacyjne urządzenia charakteryzują się:
- specyficzną budową – są złożone z cienkiego przewodu ułożonego na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego, co przekłada się na ich wieloletnią trwałość oraz wydajne, bezawaryjne działanie;
- przeznaczeniem do ogrzewania podłogowego – montowane pod posadzką zapewniają wysoki komfort cieplny domownikom; taka lokalizacja źródła ciepła sprzyja bowiem organizmowi człowieka;
- możliwością dopasowania do indywidualnych potrzeb – dzieje się tak dzięki obecności specjalnego termostatu, który pozwala regulować temperaturę w pomieszczeniach oraz zapobiega przegrzaniu powierzchni;
- brakiem negatywnego wpływu na stan naszej planety – nie emitują one toksycznych składników do atmosfery.
Maty grzewcze mogą stanowić podstawowy system ogrzewania budynku lub uzupełniać tradycyjną instalację centralnego ogrzewania. Warto bowiem wiedzieć o tym, że urządzenia te najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie podłogę wykończono z zastosowaniem kafelków, płytek ceramicznych albo kamienia. Na ich wydajność wpływa zarówno dobór optymalnych parametrów (przede wszystkim mocy), jak i sposób montażu.
Produkcja energii za sprawą fotowoltaiki
Aby zminimalizować koszty użytkowania mat grzewczych i uniezależnić się od rosnących cen prądu, warto wyposażyć swój dom również w panele fotowoltaiczne. Urządzenia te produkują energię elektryczną, korzystając z promieniowania słonecznego. Tak pozyskiwany prąd jest darmowy, zatem połączenie obu systemów pozwala na stworzenie obiektu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Taka inwestycja wiąże się wprawdzie z dużym początkowym kosztem, jednak na zakup wymienionych urządzeń można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Regularne oszczędności przełożą się na szybki zwrot wydatków, zwłaszcza w przypadku posiadania specjalnego magazynu energii. Pozwala on magazynować nadwyżkę wyprodukowanego prądu w celu jej sprzedaży albo użycia w sytuacjach nagłych przerw w dostawie energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne można łączyć nie tylko z matami grzewczymi, lecz także z foliami na podczerwień albo pompami ciepła. Podstawę stanowi wówczas dopasowanie właściwej mocy poszczególnych urządzeń, a to zadanie warto powierzyć specjalistom.
Senegis – sprawdzony dostawca ekologicznych rozwiązań
Osoby rozważające montaż ekologicznych form pozyskiwania energii w swoim domu jednorodzinnym, mieszkaniu albo lokalu użytkowym zapraszamy do kontaktu z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą naszej firmy Senegis. Mamy bogate doświadczenie w branży energetycznej oraz specjalistyczną wiedzę, co umożliwia nam precyzyjne projektowanie efektywnych systemów. Zapewniamy kompleksową obsługę, która obejmuje również fachowy montaż instalacji.
Przeczytaj również: Jakie są formy dofinansowań na zakup paneli fotowoltaicznych?