Promiennik podczerwieni – zużycie prądu
27 lutego 2023Spis treści
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czym różni się ogrzewanie na podczerwień od tradycyjnych systemów grzewczych?
- Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?
- Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby zoptymalizować wydatki związane z użytkowaniem
- Czy ogrzewanie na podczerwień może współpracować z innymi ekologicznymi rozwiązaniami?
- Dlaczego powinniśmy skorzystać z profesjonalnego doradztwa przed inwestycją w ogrzewanie na podczerwień?
—
Ogrzewanie na podczerwień to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego systemu grzewczego bazującego na zastosowaniu takich materiałów opałowych, jak węgiel kamienny czy też drewno. Zainteresowaniem właścicieli zarówno domów jednorodzinnych, jak i lokali użytkowych cieszą się elektryczne promienniki podczerwieni, choć wątpliwości niekiedy wzbudza kwestia zużycia prądu. W tym artykule zastanowimy się nad optymalizacją kosztów eksploatacyjnych wynikających z użytkowania tego rozwiązania.
Działanie promiennika podczerwieni
Podstawową różnicą w funkcjonowaniu ogrzewania na podczerwień oraz tradycyjnego systemu grzewczego jest forma dostarczania ciepła. W przypadku klasycznych grzejników ogrzewane jest powietrze w pomieszczeniu, zatem musimy odczekać, zanim odczujemy faktyczny wzrost temperatury. Promiennik natomiast ogrzewa bezpośrednio obiekty oraz ludzi znajdujących się na danej przestrzeni, działając podobnie jak słońce. Oznacza to, że różnicę w temperaturze odczujemy niemal natychmiast, a same panele będą mogły działać krócej przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej efektywności. Nie potrzebują one również pobierania energii w celu rozgrzania. To wszystko sprawia, że w wielu przypadkach opisywane promienniki podczerwieni okazują się znacznie bardziej ekonomiczną, a zarazem wygodną formą ogrzewania obiektu niż popularne grzejniki. Ich znaczącą zaletą jest również fakt, iż mogą wydajnie pracować nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, lecz także na tarasach czy balkonach, a to zdecydowanie wyróżnia je na tle standardowych form grzewczych.
Optymalizacja wydatków
W rozważaniach dotyczących wyboru promienników podczerwieni zużycie prądu jest jedną z kwestii, których nie należy pomijać. Planując wdrożenie tego rozwiązania we własnym domu, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dopasować odpowiedni model do potrzeb konkretnego obiektu. Na wysokość wydatków związanych z użytkowaniem opisywanego systemu grzewczego wpłyną takie kwestie jak:
- moc urządzenia – ważne jest, aby wartość ta była dopasowana do wielkości domu oraz do specyfiki zastosowania promiennika (na przykład tego, czy ma on ogrzewać całe pomieszczenie, czy tylko jego część);
- jakość paneli – na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących tego typu sprzęty, jednak warto postawić na sprawdzoną markę, taką jak Senegis, aby mieć pewność, że system grzewczy spełni swoją funkcję, zapewniając pożądane oszczędności;
- szczelność izolacji termicznej budynku – solidne ocieplenie obiektu odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż ewentualne nieszczelności doprowadzają do strat cieplnych i wiążą się ze wzrostem wydatków na ogrzewanie.
Wysokość kosztów eksploatacyjnych zależy również od naszych indywidualnych potrzeb względem systemu grzewczego. Do ogrzewania większych obiektów prawdopodobnie konieczny będzie zakup większej ilości urządzeń, charakteryzujących się zwiększoną mocą, co również wygeneruje wyższe rachunki za prąd. Warto wiedzieć jednak o tym, że ogrzewanie na podczerwień może pełnić funkcję dopełnienia innej formy grzewczej, świetnie współpracuje także z pozostałymi ekologicznymi rozwiązaniami – na przykład pompami ciepła czy panelami fotowoltaicznymi. Rozsądne zaprojektowanie całej instalacji pozwoli nam zminimalizować koszty zużycia prądu, a jednocześnie zapewnić sobie komfort cieplny na cały rok.
Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa
Jak zostało wspomniane, inwestycja w promienniki na podczerwień powinna być poprzedzona konsultacją z ekspertem w tej dziedzinie, który zajmie się zaplanowaniem całego systemu, dopasowaniem odpowiednich urządzeń i ich parametrów. Doradzi też, jak ulokować promienniki podczerwieni, aby zapewniły maksymalną efektywność przy minimalnym zużyciu prądu. Prawidłowo dopasowane urządzenia umożliwią szybki zwrot początkowej inwestycji w postaci zauważalnych oszczędności w domowym budżecie.
Przeczytaj również: Zasada działania promiennika podczerwieni