Panele fotowoltaiczne – na gruncie czy na dachu?
14 listopada 2023Spis treści
- Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – kiedy warto?
- Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – na co należy zwrócić uwagę?
- Zaplanuj montaż fotowoltaiki z pomocą ekspertów
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są zalety montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?
- Czy montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest lepszym rozwiązaniem niż na dachu?
- Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze lokalizacji paneli fotowoltaicznych?
- Czy montaż paneli fotowoltaicznych wymaga specjalistycznej wiedzy?
- Jakie są korzyści z konsultacji z ekspertami przed instalacją paneli fotowoltaicznych?
—
Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego zaplanowania. Konieczne jest nie tylko dobranie odpowiedniej mocy urządzeń, lecz także określenie optymalnej lokalizacji, gdyż czynnik ten w dużej mierze wpływa na możliwość poboru światła słonecznego, a co za tym idzie – na wydajność całej instalacji. Systemy fotowoltaiczne umieszcza się głównie na dachach budynków oraz na gruncie na posesji. Jednak które z tych rozwiązań lepiej się sprawdza i od czego zależy ostateczny wybór? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – kiedy warto?
Opisywane urządzenia najczęściej możemy zauważyć na dachach budynków. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku posiadania niewielkiej działki. Wówczas panele fotowoltaiczne nie zajmują miejsca w ogrodzie, lecz są bezpiecznie zamocowane na wysokości. Wiele konstrukcji dachowych spełnia warunki potrzebne do montażu systemu fotowoltaicznego lub wymaga jedynie niewielkich przeróbek. Moduły są wówczas doskonale naświetlone, co umożliwia im efektywne działanie oraz maksymalizowanie oszczędności. Takie rozwiązanie dodatkowo wiąże się z mniejszym ryzykiem kradzieży urządzeń bądź ich zniszczenia (na przykład przez zwierzęta). Co więcej, jest to świetny wybór dla osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie posesji – z poziomu ziemi panele nie będą widoczne, a ogród pozostanie do dowolnej aranżacji.
Należy jednak wiedzieć o tym, że montaż paneli na dachu może utrudniać konserwację instalacji fotowoltaicznej, ponieważ wtedy dostęp do urządzeń staje się nieco problematyczny. Jak zostało wspomniane, istotne jest również, aby konstrukcja spełniała pewne warunki. System można wprawdzie montować na dachach zarówno płaskich, jak i skośnych, jednak powierzchnia musi posiadać określony metraż, a same panele najlepiej sprawdzają się, gdy są skierowane na południe. Planując montaż fotowoltaiki na dachu, warto również wcześniej uwzględnić ewentualne remonty bądź wymianę pokrycia dachowego, gdyż po zainstalowaniu modułów prace te staną się bardziej problematyczne, choć nie niemożliwe do zrealizowania.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – na co należy zwrócić uwagę?
Jeżeli dach nie spełnia warunków do montażu paneli fotowoltaicznych, system możemy zamieścić na niezagospodarowanym fragmencie posesji. Wówczas kluczowe staje się określenie optymalnej lokalizacji – panele powinny znaleźć się na powierzchni niezacienionej, zatem problematyczne bywa na przykład sąsiedztwo lasu. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim gruntem, mamy wiele możliwości dostosowania właściwych parametrów systemu, aby był on najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Montaż paneli na gruncie wiąże się bowiem z większą dowolnością przy ustawianiu orientacji i kąta nachylenia urządzeń, co wpływa pozytywnie na wydajność instalacji. Warto wspomnieć również o ułatwionym dostępie do fotowoltaiki w przypadku prac konserwacyjnych bądź konieczności jej naprawy. W razie potrzeby będziemy również mogli znacznie sprawniej rozbudować całą instalację, gdyby nastąpiło zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Zaplanuj montaż fotowoltaiki z pomocą ekspertów
Osoby rozważające inwestycję w instalację fotowoltaiczną zapraszamy do kontaktu z naszą firmą Senegis. W ramach współpracy służymy fachowym doradztwem przy doborze zarówno mocy, jak i lokalizacji paneli. Zajmujemy się również profesjonalnym montażem urządzeń, zapewniając kompleksową realizację i dotrzymanie ustalonych terminów.
Przeczytaj również: Ogrzewanie na podczerwień – jak wybrać sprawdzonego wykonawcę?