Najczęściej powielane mity na temat paneli fotowoltaicznych
Powrót do listy

Najczęściej powielane mity na temat paneli fotowoltaicznych

Spis treści


Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych rozpowszechniło się stosunkowo niedawno. W związku z tym w debacie publicznej wciąż można spotkać się z wieloma błędnymi przekonaniami dotyczącymi chociażby coraz popularniejszych paneli fotowoltaicznych. Jako dostawca tych nowoczesnych urządzeń staramy się szerzyć świadomość na temat ochrony środowiska naturalnego oraz wykorzystania ekologicznych rozwiązań. Zapraszamy zatem do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie obalamy najczęściej powielane mity o fotowoltaice.

Mit 1: Panele fotowoltaiczne są nieopłacalne

To przekonanie wynika z pewnych kosztów, jakie inwestor musi ponieść, aby wyposażyć swój budynek w fotowoltaikę. Wydatki początkowe są wprawdzie wysokie, jednak po pewnym okresie użytkowania systemu inwestycja się zwraca. Okres zwrotu zależy od indywidualnych czynników – między innymi od tego, czy skorzystaliśmy z dofinansowania do zakupu paneli fotowoltaicznych. Biorąc jednak pod uwagę efektywność oraz wieloletnią żywotność tych urządzeń, możemy mieć pewność korzyści finansowych nawet w przypadku zakupu instalacji z użyciem własnych środków. Zazwyczaj okres zwrotu wynosi około 9 lat.

Mit 2: Panele fotowoltaiczne nie są wystarczająco wydajne w polskim klimacie

Wbrew pozorom wydajność instalacji nie jest zależna od temperatury, lecz od ekspozycji na światło słoneczne. W sezonie jesienno-zimowym dni stają się krótsze, co może wpływać na spadek efektywności fotowoltaiki. Nie oznacza to jednak, że w bilansie rocznym system okazuje się nieopłacalny – latem urządzenia produkują energię pokrywającą lub przewyższającą zapotrzebowanie energetyczne użytkowników. Z czasem możliwe jest natomiast korzystanie z nadwyżek z sezonu letniego, ponieważ za każdy przesłany 1 kWh do sieci przysługuje nam 0,7-0,8 kWh.

Fotowoltaika niszczy pokrycie dachowe

Mit 3: Instalacja fotowoltaiczna wymaga czasochłonnej konserwacji

Panele fotowoltaiczne działają w pełni bezobsługowo. Oczywiście, warto dbać o ich odpowiednią konserwację, aby przedłużyć żywotność urządzeń i zwiększyć ich efektywność – nie jest to jednak zadanie ani trudne, ani czasochłonne. Co jakiś czas warto czyścić ich powierzchnię z różnych zabrudzeń (takich jak liście, kurz czy ptasie odchody). Przynajmniej raz na 5 lat należy natomiast przeprowadzić przegląd instalacji fotowoltaicznej – zaniechanie tego obowiązku może spowodować utratę gwarancji. Obowiązki te są zatem niewielkie, zwłaszcza gdy zestawimy je z licznymi korzyściami, jakie niesie z sobą posiadanie opisywanego systemu.

Mit 4: Fotowoltaika niszczy pokrycie dachowe

Urządzenia montowane na dachach opierają się na specjalnych konstrukcjach, które nie stanowią zagrożenia dla naszego dachu. Przypadki uszkodzenia pokrycia dachowego mogą być spowodowane przez niewłaściwy montaż, lecz nie przez samą obecność paneli fotowoltaicznych. Warto zatem nawiązywać współpracę ze sprawdzonymi wykonawcami, którzy zadbają o optymalne dostosowanie konstrukcji do specyfiki danego dachu. Firma realizująca prace instalatorskie powinna brać pod uwagę zalecenia i instrukcje producentów sprzętów odnośnie do konkretnych rodzajów pokryć dachowych.

Mit 5: Panele fotowoltaiczne są nietrwałe

Wytrzymałość urządzeń w dużej mierze zależy od producenta, jednak szacuje się, że panele fotowoltaiczne mogą służyć użytkownikom nawet przez 30 lat. Warto zatem wybierać modele pochodzące od sprawdzonych dostawców, posiadające certyfikaty, które stanowią potwierdzenie wysokiej jakości. Chcąc przedłużyć żywotność systemu oraz zachować jego stuprocentową wydajność na długi czas, należy także pamiętać o wspomnianej konserwacji.

Podsumowanie

Choć panele fotowoltaiczne należą do coraz popularniejszych rozwiązań, wciąż krąży na ich temat wiele mitów. Rozważając ich zakup, warto zapoznać się bliżej z tym tematem lub skonsultować się ze specjalistą. Nasza firma Senegis służy profesjonalnym doradztwem – mamy bogatą wiedzę w zakresie odnawialnych źródeł energii, gdyż jesteśmy dostawcą nie tylko fotowoltaiki, lecz także nowoczesnych pomp ciepła. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Przeczytaj również: Jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy panele fotowoltaiczne działają tylko w słoneczne dni?

Panele fotowoltaiczne mogą generować energię nawet w pochmurne dni, choć ich wydajność jest wtedy niższa. Technologia ta działa na zasadzie absorpcji promieniowania słonecznego, które jest dostępne nawet w mniej słoneczne dni.

Jak długo trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Czas montażu paneli fotowoltaicznych zależy od wielkości instalacji oraz warunków lokalnych, ale zazwyczaj trwa od kilku dni do tygodnia. Wymaga to dokładnego przygotowania i współpracy z doświadczoną ekipą montażową.

Czy panele fotowoltaiczne są drogie w utrzymaniu?

Panele fotowoltaiczne są generalnie niskokosztowe w utrzymaniu. Wymagają jedynie okresowych przeglądów i czyszczenia, aby zapewnić maksymalną wydajność. Koszty konserwacji są z reguły niewielkie w porównaniu do korzyści z oszczędności na rachunkach za energię.

Jakie są korzyści ekologiczne z instalacji paneli fotowoltaicznych?

Instalacja paneli fotowoltaicznych redukuje emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejsza zależność od paliw kopalnych. Energia słoneczna jest czysta, odnawialna i przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie śladu węglowego.

Czy panele fotowoltaiczne można instalować na każdym dachu?

Panele fotowoltaiczne można montować na większości typów dachów, ale pewne warunki muszą być spełnione. Najlepsze wyniki osiąga się na dachach skierowanych na południe, o odpowiednim kącie nachylenia i bez zacienienia. Warto skonsultować się z ekspertem, aby ocenić możliwości instalacyjne.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu