Jak działa promiennik podczerwieni?
28 grudnia 2022Spis treści
- Budowa i działanie promienników podczerwieni
- Czy warto zainwestować w promiennik podczerwieni?
- Dowiedz się więcej podczas konsultacji ze specjalistą
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
—
W dobie rosnących cen paliw grzewczych oraz zagrożenia katastrofą klimatyczną szczególnie ważną rolę odgrywa stosowanie ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. W wielu przypadkach wspomniane systemy przekładają się na zarówno ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak też możliwość zaoszczędzenia na regularnych wydatkach. Takie korzyści przynosi między innymi nowoczesne ogrzewanie z wykorzystaniem promieni podczerwonych. W różnego rodzaju obiektach dobrze sprawdzają się na przykład specjalne promienniki – warto poznać ich działanie i zalety.
Budowa i działanie promienników podczerwieni
Urządzenia te odpowiadają za przekształcanie energii elektrycznej w ciepło w formie promieniowania podczerwonego. Najważniejszą funkcję pełni specjalna grzałka, która służy właśnie do generowania podczerwieni. Całość zamknięta jest w szczelnej i wytrzymałej, a zarazem estetycznej obudowie, która zapewnia ochronę systemu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Takie sprzęty, w przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego, nie powodują cyrkulacji powietrza, lecz ogrzewają pomieszczenie, działając na podobnej zasadzie jak promienie słoneczne. W ten sposób zapobiegają unoszeniu się kurzu i pyłu, co wpływa pozytywnie na jakość powietrza i sprawia, że opisywane rozwiązanie to zdecydowanie dobry wybór w przypadku alergików.
Co ważne, działanie promienników podczerwieni powoduje, że należą one do urządzeń energooszczędnych. Na tle tradycyjnych grzejników wyróżnia je fakt, iż od razu po uruchomieniu zaczynają ogrzewać wnętrze, nie potrzebują dodatkowego czasu ani pochłaniania energii w celu nagrzania. Faktyczne koszty eksploatacji zależą od wybranego modelu, a także od powierzchni obiektu, jednak prawidłowo dobrane parametry systemu przełożą się na możliwie najbardziej efektywne i korzystne pod względem finansowym funkcjonowanie.
Czy warto zainwestować w promiennik podczerwieni?
Wiedząc, jak działa promiennik podczerwieni, można mieć już świadomość zalet tego rozwiązania. To jednak nie wszystkie korzyści, które warto mieć na uwadze, rozważając tę inwestycję. Nie należy bowiem zapominać o:
- ekologicznym charakterze – jak wspomniano, obecnie szczególnie ważne jest ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a promiennik podczerwieni, w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego;
- walorach estetycznych – urządzenie bez problemu dopasuje się do aranżacji pomieszczenia, a możliwość personalizacji pozwala uczynić z niego nawet dodatkową ozdobę wnętrza;
- pozytywnym wpływie promieniowania podczerwonego na zdrowie – podczerwień może wspomagać krążenie krwi, pracę mięśni i stawów, a także wzmacniać odporność;
- dopasowaniu do indywidualnych potrzeb – dzięki temu promienniki podczerwieni doskonale spełniają swoje funkcje w wymagających miejscach, takich jak przestrzenie półotwarte (na przykład balkony, tarasy) oraz pomieszczenia o dużej powierzchni.
Na plus opisywanego rozwiązania przemawia również możliwość zamontowania w różnych pomieszczeniach, w tym także w łazienkach, czy w wiekowych budynkach. Jedynym wymogiem jest efektywna termoizolacja, gdyż jej brak może skutkować uciekaniem ciepła.
Dowiedz się więcej podczas konsultacji ze specjalistą
Zapraszamy do kontaktu z doświadczoną kadrą pracowniczą producenta Senegis. Zespół specjalistów chętnie podpowie, jaki model w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej, oraz wskaże korzystne rozwiązania finansowe. W przypadku nawiązania współpracy – zajmie się sprawną i solidną realizacją zamówienia.
Przeczytaj również: Zastosowania folii grzewczej