Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Powrót do listy

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Spis treści

W nowoczesnym budownictwie ważną rolę odgrywają ekologiczne rozwiązania, których zastosowanie zmniejsza również koszty eksploatacyjne obiektu. Niesłabnącą popularnością w tym zakresie cieszą się systemy fotowoltaiczne – korzystają one w swoim działaniu z odnawialnych źródeł energii. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką tych innowacyjnych instalacji.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Podstawową funkcję w opisywanych systemach spełniają ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie te elementy odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną. Są one ze sobą połączone, a wykonuje się je z materiałów półprzewodzących, takich jak krzem czy selen. Moduły złożone z ogniw fotowoltaicznych można zamocować na dachu albo na gruncie. Dobór lokalizacji paneli jest szczególnie istotny, ponieważ wpływa to na efektywność całego systemu. Za sprawą odpowiedniego montażu ogniwa będą mogły skutecznie wywiązywać się ze swojego zadania – mowa o generowaniu prądu stałego. Wyprodukowana energia zostanie następnie przekazana do falownika, czyli elementu przekształcającego prąd stały w prąd zmienny.

Osobom zainteresowanym zakupem instalacji fotowoltaicznej polecamy również wybór specjalnego magazynu energii. To nowoczesne urządzenie, które pozwala magazynować nadwyżkę wygenerowanego prądu. Z tak przechowywanej energii można korzystać w sytuacjach, gdy panele nie pracują. Sprzęt sprawdzi się zatem na przykład w budynkach firmowych, gdyż wówczas możliwe będzie stosowanie energii potrzebnej do zasilania maszyn niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Specjalny magazyn przyda się także w sytuacjach nagłych awarii sieci albo niespodziewanych przerw w dostawach prądu. Na jego montaż mogą zdecydować się również właściciele domów jednorodzinnych – na rynku dostępne są urządzenia o zróżnicowanych parametrach, zatem dobór właściwego modelu, dostosowanego do potrzeb jego użytkowników, pozwoli zmaksymalizować korzyści wynikające z posiadania systemu fotowoltaicznego.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Sposób działania opisywanych urządzeń przekłada się na ich liczne zalety, takie jak:

  • brak negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego – produkcja energii nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery;
  • regularne oszczędności – prąd wytwarzany dzięki promieniowaniu słonecznemu jest darmowy, zatem użytkując system, możemy liczyć na zauważalne oszczędności w domowym budżecie;
  • uniezależnienie od dostawców prądu – rosnące ceny energii elektrycznej nie będą nas dotyczyć, jeśli zdecydujemy się na zakup fotowoltaiki i nowoczesnego magazynu energii.

Warto wiedzieć o tym, że na zakup paneli fotowoltaicznych można otrzymać dofinansowanie – dostępne są programy takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia, Stop Smog czy też Energia Plus. Dzięki temu koszt inwestycji zostaje zmniejszony (nawet o połowę), a początkowy wydatek szybko zwraca się w formie uzyskanych oszczędności na rachunkach.

Skorzystaj z kompleksowej oferty firmy Senegis

Aby samodzielnie przekonać się o cennych zaletach instalacji fotowoltaicznej, warto skontaktować się z naszymi specjalistami. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich parametrów systemu oraz zapewnimy merytoryczne doradztwo w procesie starań o dofinansowanie. Dostarczamy wysokiej klasy sprzęty od renomowanych producentów takich jak Longi czy JaSolar, które gwarantują bezawaryjne działanie na długie lata. W ramach współpracy zajmiemy się również profesjonalnym montażem paneli na dachu budynku albo na gruncie.

Przeczytaj również: Ogrzewanie na podczerwień – wpływ na zdrowie

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Systemy fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej, przekształcając ją na energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne, z których wykonane są panele, przetwarzają promienie słoneczne na prąd stały. Następnie, prąd ten jest przekształcany na prąd zmienny za pomocą falownika.

Co to jest magazyn energii w kontekście systemów fotowoltaicznych?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala przechowywać nadwyżkę energii wygenerowanej przez system fotowoltaiczny. Dzięki temu, można korzystać z tej energii w sytuacjach, gdy panele nie pracują, na przykład podczas złej pogody, czy też w przypadku awarii sieci.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?

Główne zalety to brak negatywnego wpływu na środowisko, regularne oszczędności w budżecie domowym dzięki darmowej energii słonecznej, oraz niezależność od dostawców prądu, dzięki czemu rosnące ceny energii elektrycznej nie będą nas dotyczyć.

Czy istnieją programy dofinansowania dla osób zainteresowanych zakupem paneli fotowoltaicznych?

Tak, istnieją programy takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia, Stop Smog czy Energia Plus, które oferują dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu, koszt inwestycji może być znacznie zredukowany.

Jakie są główne elementy systemu fotowoltaicznego?

Główne elementy systemu fotowoltaicznego to panele słoneczne składające się z ogniw fotowoltaicznych, falownik przekształcający prąd stały na zmienny oraz magazyn energii, który umożliwia przechowywanie nadwyżek wyprodukowanego prądu.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu