Jak dobrać optymalną lokalizację paneli fotowoltaicznych?
25 sierpnia 2023Spis treści
- Na co zwrócić uwagę w procesie instalacji paneli fotowoltaicznych?
- Dodatkowe czynniki do uwzględnienia
- Fachowe wsparcie przy montażu fotowoltaiki
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są podstawowe kwestie, które uwzględnia się podczas projektowania systemu fotowoltaicznego?
- Jakie jest optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych w Polsce?
- Dlaczego odstępy pomiędzy panelami są ważne?
- Na jakie dodatkowe czynniki warto zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych?
- Dlaczego warto skonsultować się z ekspertami przy montażu fotowoltaiki?
—
Promieniowanie słoneczne staje się coraz bardziej popularnym źródłem zrównoważonej, odnawialnej energii. Korzystanie z niego jest możliwe dzięki panelom, które stanowią kluczowy element systemów fotowoltaicznych. Aby zapewnić ich efektywną pracę i maksymalną wydajność, konieczne jest zadbanie o odpowiednie dobranie położenia oraz ustawienia tych urządzeń. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak wybrać optymalną lokalizację oraz jak właściwie skierować panele fotowoltaiczne.
Na co zwrócić uwagę w procesie instalacji paneli fotowoltaicznych?
Dobór lokalizacji odgrywa ważną rolę w planowaniu montażu opisywanych urządzeń. W tym zakresie należy uwzględnić takie kwestie jak:
- ekspozycja słoneczna – mowa o ilości światła słonecznego, jaką dana lokalizacja otrzymuje w ciągu dnia; panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową, aby zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej; istotne jest unikanie cienia rzucanego chociażby przez drzewa czy budynki w sąsiedztwie, ponieważ takie przeszkody utrudniają pobór promieniowania słonecznego przez fotowoltaikę;
- kąt nachylenia – zależy to od szerokości geograficznej danego miejsca; w przypadku naszego kraju optymalny kąt nachylenia waha się od 30 do 40 stopni; dzięki odpowiedniemu nachyleniu panele mogą lepiej absorbować promieniowanie słoneczne przez większą część roku;
- odstępy pomiędzy panelami – poszczególne elementy powinny być montowane w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi; to zapewni właściwe chłodzenie, a także pozytywnie wpłynie na wydajność i trwałość całej instalacji.
Są to podstawowe kwestie, które uwzględnia się podczas projektowania systemu fotowoltaicznego. Mają one kluczowe znaczenie dla działania paneli fotowoltaicznych, dlatego warto skonsultować się w tym zakresie z ekspertami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowe czynniki do uwzględnienia
Na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych może wpływać obecność zanieczyszczeń, zatem podczas doboru odpowiedniej lokalizacji należy zwrócić uwagę na to, czy wybrane miejsce jest wolne od nadmiernego pyłu i smogu. Ponadto warto unikać instalowania paneli w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kominy, które mogą podnosić temperaturę urządzeń i w rezultacie obniżać ich wydajność. Co więcej, ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo w przypadku ewentualnej konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub serwisowych. Powinniśmy więc upewnić się, że miejsce instalacji jest łatwo dostępne i w pełni bezpieczne. Wymogi te dotyczą montażu fotowoltaiki w zarówno prywatnych gospodarstwach domowych, jak też budynkach firmowych. Uwzględniając je, możemy zmaksymalizować korzyści wynikające z posiadania opisywanej instalacji na terenie obiektu.
Fachowe wsparcie przy montażu fotowoltaiki
Jak zostało wspomniane, pomoc specjalistów podczas projektowania oraz instalowania systemu fotowoltaicznego odgrywa bardzo ważną rolę. Kompleksową obsługę w tym zakresie zapewnia nasza firma Senegis. Współpracując z nami, możesz mieć pewność, że instalacja zostanie zamontowana zgodnie z najlepszymi praktykami, oraz będzie dostosowana do konkretnych warunków lokalnych. Dbałość o te szczegóły zapewni długoterminową oszczędność energii i cenne korzyści dla środowiska naturalnego.
Przeczytaj również: Ogrzewanie na podczerwień – czy jest dobre dla alergików?