Jak dobrać moc folii grzewczej?
Powrót do listy

Jak dobrać moc folii grzewczej?

Spis treści

Nowoczesne technologie dostępne na rynku dają możliwość ogrzewania budynków w sposób zarówno ekologiczny, jak też ekonomiczny. Przykład takiej technologii stanowią innowacyjne folie grzewcze, które wykorzystują zjawisko promieniowania podczerwonego. Aby mogły skutecznie spełniać swoją funkcję, powinny być jednak dobrze dobrane. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, na jakie kwestie powinieneś zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Wybór mocy folii grzewczej – co należy uwzględnić?

Moc folii grzewczej to kluczowy parametr, który odpowiada za jakość ogrzewania na podczerwień. Zbyt niska może nie spełnić potrzeb domowników albo użytkowników danego lokalu, a zbyt wysoka będzie wiązała się z nadmiernym nagrzewaniem się poszczególnych powierzchni oraz z wyższymi rachunkami za prąd. Podczas doboru odpowiednich urządzeń trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • optymalna lokalizacja folii grzewczej – sprzęt można umieścić w podłodze, na ścianach albo na suficie, a zalecana moc zależy właśnie między innymi od wyboru miejsca montażu; w przypadku zastosowania na ścianach i na suficie warto postawić na wyższe parametry;
  • rodzaj podłogi – folie grzewcze montuje się zazwyczaj pod panelami podłogowymi, gdyż to przekłada się na cenny komfort cieplny; można je zastosować również w przypadku płytek ceramicznych czy też gresowych;
  • wielkość pomieszczenia – do większych budynków, na przykład hali magazynowych czy też zakładów produkcyjnych, konieczne jest wykorzystanie urządzenia o wyższej mocy niż do domu jednorodzinnego czy mieszkania;
  • jakość termoizolacji obiektu – obecność szczelnych okien i drzwi oraz solidnej warstwy ocieplenia elewacji przekłada się na zwiększoną efektywność systemu grzewczego, zatem w tej sytuacji niższa moc sprzętów również może spełnić potrzeby domowników.

Na pożądaną skuteczność ogrzewania na podczerwień wpływa także właściwe rozmieszczenie folii grzewczych. Promieniowanie podczerwone działa bowiem na podobnej zasadzie, jak promieniowanie słoneczne, co oznacza, że ogrzewa bezpośrednio ludzi i obiekty. Obecność ewentualnych mebli i innych przedmiotów w najbliższym otoczeniu opisywanych urządzeń może zaburzyć ich efektywną pracę.

Z jakimi zaletami wiąże się dobrze dobrana moc folii grzewczej?

Prawidłowy dobór parametrów ogrzewania na podczerwień przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu. Do zasilania folii grzewczych nie jest bowiem potrzebne stosowanie drogich paliw opałowych. Z tego względu takie rozwiązanie nie powoduje również zagrożenia dla środowiska naturalnego – nie wiąże się z emisją toksycznych substancji do atmosfery. Wspomniany sposób działania promieniowania podczerwonego przekłada się natomiast na wyższy komfort cieplny domowników niż w przypadku zastosowania tradycyjnych grzejników, które ogrzewają powietrze w pomieszczeniach. Zalety folii grzewczych docenią zwłaszcza alergicy oraz osoby zmagające się z problemami układu oddechowego, gdyż te nowoczesne urządzenia nie wywołują unoszenia się kurzu i innych drobnoustrojów.

Dobór właściwej mocy folii grzewczej z pomocą specjalisty

Kwestię dopasowania odpowiednich parametrów systemu grzewczego do naszych indywidualnych potrzeb oraz specyfiki budynku warto omówić z ekspertem. Doradztwo w tym zakresie zapewnia nasza firma Senegis, a więc renomowany producent folii grzewczych. Gwarantujemy fachową pomoc na każdym etapie współpracy – od zakupu urządzeń, aż do ich montażu. Zapraszamy do umówienia się na spotkanie w celu zapoznania się ze szczegółami oferty.

Przeczytaj również: Skuteczny promiennik podczerwieni na ścianę

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze mocy folii grzewczej?

Przy wyborze mocy folii grzewczej powinieneś uwzględnić kilka kluczowych czynników: lokalizację folii (na ścianach, suficie czy podłodze), rodzaj podłogi (pod panele podłogowe, płytki ceramiczne, gres), wielkość pomieszczenia oraz jakość termoizolacji obiektu. Optymalne parametry zapewniają efektywność ogrzewania i unikanie niepotrzebnych kosztów.

Czy miejsce montażu folii grzewczej ma wpływ na jej skuteczność? 

Tak, miejsce montażu ma wpływ na efektywność pracy folii grzewczej. Można ją umieścić w podłodze, na ścianach czy na suficie. Wybór miejsca montażu wpływa na zalecaną moc urządzenia. W przypadku montażu na ścianach i suficie zalecane są wyższe parametry.

Jakie są zalety dobrze dobranej mocy folii grzewczej?

Dobrze dobrana moc folii grzewczej przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu, brak potrzeby stosowania drogich paliw opałowych oraz brak emisji toksycznych substancji do atmosfery. Dodatkowo, promieniowanie podczerwone zapewnia wyższy komfort cieplny, nie wywołuje unoszenia się kurzu i drobnoustrojów, co jest korzystne dla alergików i osób z problemami układu oddechowego.

Czy folia grzewcza jest przyjazna dla środowiska?

Tak, folie grzewcze są przyjazne dla środowiska. Ich zasilanie nie wymaga stosowania drogich paliw opałowych, co eliminuje emisję toksycznych substancji do atmosfery.

Czy mogę skonsultować dobór mocy folii grzewczej z ekspertem?

Tak, zawsze warto skonsultować dobór mocy folii grzewczej z ekspertem. Na przykład, firma Senegis oferuje doradztwo w tym zakresie, pomoc na każdym etapie współpracy – od zakupu urządzeń, aż do ich montażu.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu