Co warto wiedzieć o promieniowaniu podczerwonym?
27 października 2023Spis treści
- Zakres i źródła promieniowania podczerwonego
- Promieniowanie podczerwone w technologii grzewczej
- Projektowanie systemów grzewczych na podczerwień z pomocą ekspertów
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czym jest promieniowanie podczerwone?
- W jakim zakresie długości fal znajduje się promieniowanie podczerwone w porównaniu do światła widzialnego?
- Jakie są źródła promieniowania podczerwonego?
- W jakich dziedzinach medycyny wykorzystuje się promieniowanie podczerwone?
- Jakie zalety mają nowoczesne folie grzewcze na podczerwień?
—
Promieniowanie podczerwone, nazywane również promieniowaniem cieplnym, stanowi niezwykle ważny element otaczającego nas świata. Odgrywa istotną rolę nie tylko w przyrodzie, lecz także w powstawaniu nowoczesnych technologii. Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o niższej energii niż światło widzialne, ale wyższej niż mikrofale radiowe. Ma wiele zastosowań, dlatego można się z nim spotkać w licznych aspektach codziennego życia. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o promieniowaniu podczerwonym i jego wykorzystaniu w technologii grzewczej.
Zakres i źródła promieniowania podczerwonego
Promieniowanie podczerwone obejmuje zakres fal elektromagnetycznych o długościach od około 700 nanometrów do 1 milimetra. Dla porównania – światło widzialne ma zakres od 400 do 700 nanometrów. Promieniowanie podczerwone nie jest więc widoczne dla ludzkiego oka, jednak postrzegamy je jako ciepło odbierane przez receptory czucia skórnego. Jego źródło stanowi między innymi słońce, lecz mogą to być również lampy podczerwone, a nawet organizmy żywe ze względu na temperaturę ciała. Im wyższa jest temperatura źródła, tym krótsze i bardziej intensywne są emitowane fale.
Podczerwień ma wiele zalet cennych dla organizmu człowieka. Wytwarzane ciepło wpływa bowiem na między innymi zwiększenie przepływu krwi tętniczej, niwelowanie dolegliwości bólowych, zmniejszanie napięcia mięśniowego czy też wspomaganie przemiany materii. Właściwości te przekładają się na częste zastosowanie promieniowania podczerwonego w medycynie. Wykorzystuje się je chociażby do naświetlania stanów zapalnych, leczenia odmrożeń czy też niegojących się ran. Sprzyja także noworodkom, zwłaszcza wcześniakom, wpływając pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu dziecka.
Promieniowanie podczerwone w technologii grzewczej
Jak zostało wspomniane, promieniowanie podczerwone często utożsamiane jest z promieniowaniem cieplnym. Zapewnia przyjemne ciepło, podobne w odczuciu do przebywania w nasłonecznionym miejscu. To powoduje, że podczerwień coraz częściej wykorzystywana jest do ogrzewania domów, mieszkań i lokali użytkowych. Systemy grzewcze oparte na tym zjawisku charakteryzują się efektywnością i energooszczędnością. Przykład stanowią nowoczesne folie grzewcze na podczerwień. Zapewniają one:
- możliwość montażu pod panelami podłogowymi, na ścianach lub na suficie;
- brak ruchów powietrza, co przekłada się na mniejszą ilość unoszących się w pomieszczeniach drobnoustrojów;
- bezpośrednie ogrzewanie obiektów i ludzi oraz wynikający z tego wysoki komfort cieplny;
- minimalizację negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego z uwagi na brak konieczności zastosowania tradycyjnych materiałów opałowych.
Aby taki system cechował się tanią eksploatacją oraz wysoką efektywnością, powinien być dopasowany do konkretnego budynku. Warto zatem przed zakupem opisywanych urządzeń skonsultować się ze specjalistą i dobrać optymalne rozwiązania.
Projektowanie systemów grzewczych na podczerwień z pomocą ekspertów
Osoby rozważające wybór promieniowania podczerwonego jako głównego źródła ciepła w swoim domu lub lokalu użytkowym zachęcamy do nawiązania współpracy z naszą firmą Senegis. Zadbamy o odpowiednie dopasowanie mocy folii grzewczych do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz do specyfikacji obiektu, a także zapewnimy fachowy, kompleksowy montaż zakupionych urządzeń w miejscu docelowym. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo – serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj również: 5 kwestii, o których musisz pamiętać podczas montażu mat grzewczych