Co się dzieje z nadwyżką prądu z fotowoltaiki?
Powrót do listy

Co się dzieje z nadwyżką prądu z fotowoltaiki?

Spis treści

Panele fotowoltaiczne czerpią zasoby z promieniowania słonecznego. Zapewniają w ten sposób ekologiczną energię elektryczną, która wykorzystywana jest do zasilania urządzeń w danym domu jednorodzinnym, w gospodarstwie rolnym lub w siedzibie przedsiębiorstwa. Zdarza się jednak, że produkcja prądu przewyższa nasze zapotrzebowanie. Co się wówczas dzieje z nadmiarem energii? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Sprzedaż nadmiaru energii z fotowoltaiki do sieci

Pod względem sposobu zarządzania produkowaną energią wyróżniamy dwa rodzaje systemów fotowoltaicznych – instalacje on-grid oraz instalacje off-grid. Te pierwsze są podłączone do sieci energetycznej, co umożliwia przekazywanie nadwyżki prądu do zakładu energetycznego. Nadwyżkę możemy odebrać do końca roku rozliczeniowego, a więc przez 12 miesięcy. Obecnie odbywa się to na podstawie systemu rozliczeń nazywanego net-billingiem. W tym przypadku nadwyżka energii wyceniana jest z uwzględnieniem średnich cen energii w danym miesiącu. Właściciel instalacji fotowoltaicznej otrzymuje wówczas kredyty energetyczne w ramach swojego konta prosumenta. Zebranymi środkami można następnie opłacić energię pobieraną z sieci, na przykład podczas sezonu zimowego, kiedy instalacja produkuje mniejszą ilość prądu.

Instalacje off-grid natomiast nie są podłączone do sieci. Wymagają zastosowania specjalnych magazynów energii, które przechowują wygenerowaną energię elektryczną i pozwalają na korzystanie z niej w razie potrzeby. Na rynku dostępne są również systemy hybrydowe, które umożliwiają zarówno podłączenie do sieci, jak też wyposażenie instalacji w magazyn energii.

magazyn energii do fotowoltaiki

Co warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki?

Urządzenia te sprawdzają się wówczas, kiedy ilość prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne przewyższa bieżące zapotrzebowanie. Z magazynowanej energii możemy korzystać w przypadku zmniejszonej wydajności systemu fotowoltaicznego czy też w razie przerw w dostawie prądu z sieci. To pozwala zachować ciągłość działania różnych sprzętów, na przykład pompy ciepła czy też folii grzewczych, a więc rozwiązań grzewczych opartych na energii elektrycznej. Jest to również istotne dla fabryk, zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw rolnych, gdzie potrzebne jest stałe zasilanie różnego rodzaju maszyn, aby uniknąć strat finansowych.

Funkcjonalności magazynów energii przekładają się na cenne poczucie bezpieczeństwa i niemal całkowitą niezależność energetyczną. Umożliwiają również maksymalizowanie oszczędności wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowym atutem jest ekologiczny charakter tych urządzeń, ponieważ wpływają one na zwiększenie udziału odnawialnej energii w ogólnym bilansie energetycznym.

Jak dobrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki?

Proces doboru odpowiedniego urządzenia należy oprzeć na takich danych jak ilość energii produkowanej przez posiadany system fotowoltaiczny oraz roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Bierze się tu pod uwagę indywidualne czynniki, które pozwalają wybrać sprzęt perfekcyjnie dopasowany do specyficznych potrzeb użytkowników.

Aby mieć pewność zakupu jakościowego produktu, warto skorzystać z oferty naszej firmy Senegis, która dostarcza panele fotowoltaiczne, magazyny energii oraz inne ekologiczne rozwiązania dla potrzeb zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Zapewniamy kompleksową obsługę inwestycji, od projektowania, aż po montaż urządzeń.

Przeczytaj również: Jak działa funkcja PTC w foliach grzewczych na podczerwień?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Co się dzieje z nadwyżką prądu z fotowoltaiki?

 

Nadwyżka prądu z instalacji on-grid jest przekazywana do sieci energetycznej, a jej właściciel może odebrać energię w ciągu 12 miesięcy na podstawie systemu net-billingu. W przypadku instalacji off-grid, nadwyżka jest przechowywana w magazynach energii.

Jak działa system net-billingu?

 

Net-billing to system rozliczeń, w którym nadwyżka energii jest wyceniana na podstawie średnich cen energii w danym miesiącu. Właściciel instalacji otrzymuje kredyty energetyczne, które mogą być użyte do opłacenia pobranej energii.

Jakie są zalety magazynów energii?

 

Magazyny energii zapewniają niezależność energetyczną i ciągłość zasilania podczas przerw w dostawie prądu. Maksymalizują oszczędności i są ekologiczne, zwiększając udział odnawialnej energii.

Jak dobrać odpowiedni magazyn energii?

 

Dobór magazynu energii zależy od ilości produkowanej energii oraz rocznego zużycia prądu. Warto skorzystać z oferty specjalistycznych firm, które zapewnią kompleksową obsługę inwestycji.

Czy magazyny energii są konieczne w instalacjach off-grid?

 

Tak, magazyny energii są niezbędne w instalacjach off-grid, ponieważ przechowują nadwyżkę energii, umożliwiając korzystanie z niej w razie potrzeby.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu