Jak działają panele fotowoltaiczne w trakcie zimy?
Powrót do listy

Jak działają panele fotowoltaiczne w trakcie zimy?

Spis treści


Popularność instalacji fotowoltaicznych stale wzrasta. Jest to jednak stosunkowo nowe rozwiązanie i wciąż funkcjonuje wiele błędnych przekonań na jego temat. Często powielany mit dotyczy pracy paneli w sezonie zimowym – wiele osób uważa, że w tym okresie fotowoltaika w ogóle nie produkuje prądu. Jak to stwierdzenie ma się do rzeczywistości? Temat działania paneli fotowoltaicznych w trakcie zimy omawiamy w dzisiejszym artykule.

Czy fotowoltaika produkuje prąd zimą?

Panele fotowoltaiczne mogą bezproblemowo pracować nawet podczas zimowych dni, jednak zazwyczaj w tym okresie ich efektywność spada. Dzieje się tak natomiast nie z powodu niższych temperatur – ujemne temperatury, wbrew pozorom, nie wpływają negatywnie na działanie instalacji. Pod tym względem to upały okazują się bardziej niekorzystne, ponieważ sprzyjają przegrzewaniu się modułów, co prowadzi do spadku ich wydajności. Mniejsza ilość produkowanej energii zimą wynika z faktu, iż dni w tym okresie są znacznie krótsze, przez co skraca się również czas kontaktu paneli fotowoltaicznych ze światłem słonecznym.

Zdarza się również, że intensywne opady śniegu doprowadzają do całkowitego zablokowania dostępu do promieni słonecznych przez pokrywę śnieżną na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Zwykle są to jednak krótkotrwałe okresy, które nie wpływają znacząco na roczny bilans fotowoltaiki.

 Fotowoltaika produkuje prąd zimą, panele słoneczne pokryte lekkim śniegiem generują energię elektryczną.

Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, a także od usytuowania naszych paneli. W polskich warunkach klimatycznych śnieg nie ma możliwości długotrwałego utrzymywania się na gładkim szkle, pokrywającym opisywane urządzenia. Zsuwa się z niego bez dodatkowej pomocy, zwłaszcza jeśli instalację zamontowano na stromych połaciach dachowych. W takiej sytuacji odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie ma większego sensu, szczególnie że jest to niebezpieczny zabieg, który wymaga odpowiedniego sprzętu i zabezpieczeń do pracy na wysokościach. Jeżeli nasze urządzenia są ustawione na gruncie lub na płaskim dachu, w sytuacji dużych opadów śniegu odśnieżanie może być dobrym pomysłem. Należy jednak uważać, aby przypadkowo nie uszkodzić instalacji. Warto używać w tym celu miękkiej szczotki, pozbawionej drucianych elementów. Nie powinniśmy jej dociskać ani szorować nią po powierzchni paneli. W przypadku trudności z realizacją tego zabiegu można poprosić o pomoc specjalistów.

Czy fotowoltaika zimą jest opłacalna?

Jak zostało wspomniane, instalacja fotowoltaiczna może pracować również zimą, choć ilość wyprodukowanej energii w tym okresie ulega zmniejszeniu. Nie oznacza to jednak, że w ogólnym rozrachunku inwestycja w fotowoltaikę okazuje się nieopłacalna. Latem system jest w stanie wygenerować energię w pełni pokrywającą, a nawet przewyższającą nasze zapotrzebowanie energetyczne. Po pewnym czasie eksploatacji możliwe będzie zatem korzystanie z nadwyżek energii wyprodukowanej w sezonie letnim. W przypadku instalacji podłączonych do sieci przysługuje nam 0,7-0,8 kWh za każdy przesłany 1 kWh. Oznacza to, że nawet zimą panele fotowoltaiczne stanowią opłacalne rozwiązanie.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące fotowoltaiki, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą firmą Senegis. Jesteśmy dostawcą jakościowych urządzeń, które indywidualnie dobieramy do potrzeb i oczekiwań Klientów. Chętnie zajmiemy się zaprojektowaniem instalacji, która zapewni Ci regularne oszczędności oraz bezproblemowe działanie na długie lata.

Przeczytaj również: Czym są farmy fotowoltaiczne?

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak działają panele fotowoltaiczne w zimie?

Panele fotowoltaiczne działają zimą, choć ich efektywność spada z powodu krótszych dni i mniejszej ilości światła słonecznego. Niskie temperatury nie wpływają negatywnie na ich działanie, a upały są bardziej niekorzystne, gdyż mogą prowadzić do przegrzewania się modułów.

Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Zazwyczaj śnieg zsuwa się z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na stromych dachach. Odśnieżanie jest konieczne tylko w przypadku dużych opadów śniegu na płaskich dachach, ale należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić paneli.

Jakie są alternatywy dla fotowoltaiki zimą?

Alternatywami mogą być systemy magazynowania energii, które gromadzą nadwyżki energii latem, oraz inne źródła odnawialne, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Jakie są najczęstsze mity dotyczące fotowoltaiki zimą?

Najczęstszy mit to przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie produkują prądu zimą. W rzeczywistości panele działają nawet przy niskich temperaturach, a ich efektywność spada głównie z powodu krótszych dni.

Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej w Polsce?

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej w Polsce to oszczędności na rachunkach za prąd, niezależność energetyczna oraz możliwość korzystania z nadwyżek energii wyprodukowanej latem w okresie zimowym.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu