Czy opłaca się kupić magazyn energii do domu jednorodzinnego?
19 stycznia 2024Spis treści
- Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?
- Jakie są korzyści z zakupu magazynu energii do fotowoltaiki?
- Magazyny energii – idealne modele dla domów jednorodzinnych
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
—
Instalacja fotowoltaiczna stanowi korzystny wybór dla każdej osoby, której zależy na energooszczędnym budynku, minimalizacji negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego oraz uniezależnieniu się od dostawców energii. Oszczędności wynikają z faktu, iż prąd generowany jest za sprawą promieniowania słonecznego. W ten sposób dochodzi do zauważalnego obniżenia rachunków za prąd. Korzyści te można dodatkowo zwiększyć, inwestując w magazyn energii. Jednak czy zakup tego urządzenia do domu jednorodzinnego faktycznie jest opłacalny? W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tą kwestią.
Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?
Magazyn energii, jak sama nazwa tego urządzenia wskazuje, pozwala magazynować energię elektryczną produkowaną za sprawą paneli fotowoltaicznych, oraz przechowywać ją w celu późniejszego wykorzystania. Doskonale sprawdza się on w przypadku odnawialnych źródeł energii, gdyż możliwości pozyskiwania prądu różnią się w zależności od niezależnych od nas czynników, takich jak poziom nasłonecznienia w ciągu dnia. Posiadając opisywane urządzenie, możemy korzystać z wyprodukowanej energii nawet w sytuacjach, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają efektywnemu działaniu instalacji fotowoltaicznej. W czasie niskiego nasłonecznienia magazyn uwalnia zgromadzoną moc z baterii za pośrednictwem inwertera, dostarczając ją do gospodarstwa domowego.
Jakie są korzyści z zakupu magazynu energii do fotowoltaiki?
Magazyn energii generuje pewne początkowe koszty, które mogą zniechęcać do takiego zakupu. Warto jednak wziąć pod uwagę długofalowe korzyści, jakie niesie z sobą wybór opisywanego urządzenia. Inwestycja przekłada się bowiem na:
- maksymalizację oszczędności – gromadzenie nadmiaru energii w okresach, kiedy zużycie jest niskie, pozwala na wykorzystanie jej w czasie większego zapotrzebowania na prąd; dzięki temu możemy jeszcze bardziej obniżyć rachunki za energię elektryczną niż w przypadku posiadania samej instalacji fotowoltaicznej;
- niezależność energetyczną – dom wyposażony w magazyn energii staje się niezależny od dostawców prądu; wszelkie urządzenia pozostają zasilane, nawet w sytuacji awarii sieci elektrycznej;
- komfort psychiczny – stabilność dostaw energii oraz przewidywalność kosztów eksploatacyjnych wpływają na cenne poczucie bezpieczeństwa domowników; mamy wówczas świadomość, że nasz dom jest przygotowany na różne awaryjne sytuacje, takie jak przerwy w dostawie prądu.
Wymienione korzyści sprawiają, że magazyny energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem właścicieli budynków jednorodzinnych. Ważne jest jednak, aby planując taką inwestycję, zastanowić się nad wyborem optymalnego modelu. Sprzęt powinien posiadać odpowiednią pojemność dla indywidualnych potrzeb oraz być kompatybilny z posiadaną instalacją fotowoltaiczną. Właściwie dobrane urządzenie pozwoli nam zmaksymalizować korzyści wynikające z montażu fotowoltaiki, a także w pełni wykorzystać potencjał systemu.
Magazyny energii – idealne modele dla domów jednorodzinnych
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego magazynu energii do swojego domu jednorodzinnego, w firmie Senegis uzyskasz profesjonalne doradztwo. Jesteśmy dostawcami wysokiej klasy urządzeń od czołowych producentów, takich jak Huawei, zatem możesz mieć pewność, że nasze rozwiązania posłużą Ci bezproblemowo przez długi czas. Chętnie pomożemy zaprojektować efektywny system, biorąc pod uwagę realne dane, takie jak roczne zużycie prądu w Twoim gospodarstwie domowym.
Przeczytaj również: W jaki sposób fotowoltaika wpływa na wartość nieruchomości?