Fotowoltaika a ochrona środowiska naturalnego
27 września 2023Spis treści
- Instalacje fotowoltaiczne – korzyści dla środowiska naturalnego
- Jakie są inne zalety instalacji fotowoltaicznych?
- Ekologiczne systemy od firmy Senegis
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czy instalacje fotowoltaiczne przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych?
- Jakie są korzyści z używania systemów fotowoltaicznych dla środowiska naturalnego?
- Czy panele fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji lub napraw?
- Czy instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości?
- Jakie usługi oferuje firma Senegis w zakresie systemów fotowoltaicznych?
—
W dobie kryzysu klimatycznego oraz globalnej potrzeby ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, systemy fotowoltaiczne stają się jednym z kluczowych rozwiązań w zakresie produkcji zielonej energii. Posiadają wiele zalet, zwłaszcza gdy analizuje się je z perspektywy ekologicznej. Warto zapoznać się z tymi korzyściami, mając na uwadze dobry stan naszej planety – przedstawiamy je w dzisiejszym artykule.
Instalacje fotowoltaiczne – korzyści dla środowiska naturalnego
Główną zaletą systemu fotowoltaicznego jest jego zdolność do generowania energii elektrycznej bezpośrednio z promieniowania słonecznego. To eliminuje potrzebę spalania paliw kopalnianych oraz sprawia, że ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery ulega redukcji. Ponadto, stosując fotowoltaikę, można przyczynić się do:
• ograniczenia zanieczyszczeń powietrza – spalanie paliw kopalnianych powoduje emisję nie tylko dwutlenku węgla, lecz także innych szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, takich jak tlenki azotu czy tlenki siarki; wybierając ekologiczne rozwiązania, możemy wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy;
• zmniejszenie zużycia wody – tradycyjne elektrownie oparte na paliwach kopalnych wymagają ogromnych ilości wody, która nie jest potrzebna w przypadku produkcji energii z zastosowaniem fotowoltaiki;
• ochrona ekosystemów – budowa elektrowni wodnych, węglowych czy jądrowych często wiąże się z niszczeniem naturalnych ekosystemów; panele fotowoltaiczne natomiast można instalować na dachach budynków lub na gruncie na posesji, minimalizując negatywny wpływ na środowisko.
Warto wspomnieć również o tym, że systemy fotowoltaiczne po swojej instalacji nie wymagają wykorzystania dodatkowych paliw, takich jak węgiel kamienny, które nie należą do rozwiązań przyjaznych naszej planecie. Panele fotowoltaiczne stanowią ponadto rozwiązanie na lata – nie potrzebujemy częstej wymiany poszczególnych komponentów, co wiąże się z mniejszym zużyciem surowców w procesach produkcyjnych.
Jakie są inne zalety instalacji fotowoltaicznych?
Opisywane rozwiązanie niesie z sobą korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla samego użytkownika – nie bez powodu bowiem coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Panele fotowoltaiczne niosą z sobą przede wszystkim możliwość uzyskania regularnych oszczędności. Takie wyposażenie przekłada się bowiem na obniżenie rachunków za energię elektryczną, ponieważ prąd generowany jest z promieniowania słonecznego. Zwiększa również wartość nieruchomości, co pozwala na jej późniejszą sprzedaż lub wynajem w wyższej cenie. Sama instalacja jest w zasadzie bezobsługowa – nie wymaga czasochłonnej konserwacji oraz częstych napraw. Ponadto system doskonale łączy się z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak pompy ciepła czy też folie grzewcze na podczerwień. Wówczas fotowoltaika dostarczy energię potrzebną do zasilania instalacji grzewczej oraz zmniejszy koszty jej utrzymania.
Ekologiczne systemy od firmy Senegis
Osoby poszukujące ekologicznych rozwiązań do swojego domu, biura lub innego obiektu zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Senegis. Jesteśmy dostawcą nowoczesnych paneli fotowoltaicznych oraz falowników od marki Huawei. Gwarantujemy kompleksową obsługę, która obejmuje zarówno doradztwo przy wyborze optymalnej mocy instalacji, jak też montaż urządzeń w miejscu docelowym. Chętnie pomagamy również naszym Klientom w procesie starań o dofinansowanie, co zmniejsza wysokość początkowej inwestycji.
Przeczytaj również: Czy ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne?