Czy ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne?
Powrót do listy

Czy ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne?

Spis treści

Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zyskują na popularności w poszukiwaniach korzystnych alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych. W swoim działaniu wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które przenika powietrze i ogrzewa ciała stałe, takie jak ściany, meble czy też ludzie. Dzięki temu ciepło dystrybuowane jest równomiernie i efektywnie, eliminując problem strat termicznych. Zastosowanie folii grzewczych na podczerwień niesie z sobą korzystny wpływ nie tylko na samopoczucie domowników, dostarczając cenny komfort cieplny, lecz także na stan środowiska naturalnego.

Co należy wiedzieć o działaniu folii na podczerwień?

Urządzenia te składają się z kilku kluczowych elementów. Posiadają specjalne przewody zamieszczone na folii, które wykonane są z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Ich nagrzewanie powoduje emisję promieniowania podczerwonego, trafiającego bezpośrednio do ludzi i obiektów. Folie montuje się najczęściej pod podłogą, głównie pod panelami podłogowymi, choć zdarza się również, że są umieszczane na ścianach lub na suficie. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników nie zajmują dodatkowej przestrzeni i w żaden sposób nie wpływają na ogólną aranżację pomieszczeń. Nie wywołują ponadto cyrkulacji powietrza, w wyniku czego stanowią idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na choroby dróg oddechowych – z wykorzystaniem tych urządzeń można ograniczyć unoszenie się kurzu i innych alergenów.

Jakie są zalety folii na podczerwień pod kątem ekologii?

Dla ekologicznego aspektu ogrzewania na podczerwień ważną rolę odgrywa efektywność energetyczna instalacji. Jak wspomniano, promieniowanie podczerwone dostarcza ciepło w sposób bezpośredni, co redukuje straty energii i pozwala na szybsze osiągnięcie komfortowej temperatury. Jednocześnie, do ogrzewania pomieszczeń nie jest konieczne zastosowanie tradycyjnych kotłów, zasilanych chociażby węglem kamiennym. Spalanie tego paliwa niesie z sobą emisję szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla i tlenki azotu, do atmosfery, co przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i występowania zmian klimatycznych. Folie na podczerwień wykorzystywane w systemach grzewczych działają natomiast na bazie elektryczności, a to nie wiąże się z generowaniem szkodliwych gazów. Dodatkowo, prąd do zasilania ogrzewania na podczerwień można produkować za pomocą instalacji fotowoltaicznej, która korzysta z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Kolejnym argumentem przemawiającym za ekologicznością opisywanego rozwiązania jest trwałość folii grzewczych. Urządzenia te są wykonywane z wytrzymałych materiałów i mogą bezproblemowo służyć użytkownikom nawet przez 50 lat. Są odporne na uszkodzenia, przy czym nie wymagają czasochłonnej konserwacji. Nie trzeba martwić się na przykład o częstą wymianę poszczególnych elementów, co przekłada się na mniejsze zużycie surowców w procesach produkcyjnych i minimalizację negatywnego wpływu technologii grzewczych na stan środowiska naturalnego.

folia na podczerwień - ekologiczne rozwiązania

Ekologiczne folie na podczerwień od firmy Senegis

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które cenią sobie rozwiązania przyjazne dla naszej planety, oferujemy jakościowe urządzenia grzewcze, wykorzystujące w swoim działaniu promieniowanie podczerwone. Nasi specjaliści zadbają o właściwy dobór parametrów systemu do indywidualnych potrzeb i zajmą się fachowym montażem folii grzewczych. Zapraszamy do kontaktu w celu nawiązania współpracy.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe – wybór pomiędzy systemem wodnym a folią grzewczą

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest ogrzewanie na podczerwień i jak działa?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie podczerwone do ogrzewania ciał stałych, takich jak ściany, meble czy ludzie, co pozwala na równomierne i efektywne dystrybucję ciepła i eliminuje problem strat termicznych.

Jak montowane są folie na podczerwień?

Folię na podczerwień montuje się najczęściej pod podłogą, głównie pod panelami podłogowymi, ale mogą być również umieszczane na ścianach lub na suficie.

Dlaczego folie na podczerwień są korzystne dla alergików i osób cierpiących na choroby dróg oddechowych?

Folię na podczerwień nie wywołują cyrkulacji powietrza, co ogranicza unoszenie się kurzu i innych alergenów, stanowiąc idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.

W jaki sposób ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne?

Ogrzewanie na podczerwień jest efektywne energetycznie, redukuje straty energii, nie wymaga spalania paliw fosylnych i może być zasilane prądem wyprodukowanym przez instalacje fotowoltaiczne, co minimalizuje emisję szkodliwych substancji.

Jaką trwałość mają folie grzewcze na podczerwień i czy wymagają konserwacji?

Folię grzewcze na podczerwień są wytrzymałe, mogą służyć przez nawet 50 lat, są odporne na uszkodzenia i nie wymagają czasochłonnej konserwacji.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu