5 najczęściej powielanych mitów o ogrzewaniu na podczerwień
Powrót do listy

5 najczęściej powielanych mitów o ogrzewaniu na podczerwień

Spis treści

Ogrzewanie na podczerwień jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku technologii grzewczych. Z tego powodu wciąż krąży na jego temat wiele mitów zniechęcających do takiej inwestycji. W dzisiejszym artykule przywołamy kilka najczęściej powielanych stwierdzeń i skonfrontujemy je z rzeczywistością.

1. Ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe dla zdrowia

Termin „promieniowanie” często kojarzy się ze zjawiskiem niebezpiecznym dla organizmów żywych, jednak nie należy generalizować. Trzeba bowiem mieć świadomość faktu, iż promieniowanie podczerwone stanowi jedną ze składowych promieniowania słonecznego, zatem naturalnie występuje w otaczającym nas świecie. Nie wpływa w negatywny sposób na zdrowie. Można nawet stwierdzić, iż jest zupełnie odwrotnie – podczerwień często bowiem znajduje zastosowanie w medycynie i zabiegach kosmetycznych. Opisywana technologia grzewcza świetnie sprawdza się również w przypadku alergików, ponieważ nie powoduje unoszenia się alergenów w powietrzu.

2. Folie na podczerwień są delikatne i nietrwałe

Folie grzewcze to niepozorne, cienkie i elastyczne urządzenia, które niekiedy na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie niezbyt solidnych. W rzeczywistości jednak tworzą one bardzo wytrzymały system grzewczy, którego żywotność określana jest na 30-50 lat. Nie wymagają częstej wymiany i charakteryzują się niską awaryjnością przy jednoczesnym zapewnianiu wydajnego ogrzewania. Klucz stanowi dobór wysokiej jakości produktów, a także realizacja prac montażowych w prawidłowy sposób. Właściwie zainstalowane urządzenia będą pracowały efektywnie i bezproblemowo przez długi czas.

3. Ogrzewanie na podczerwień jest drogie

Jeśli decydujemy się na wybór ogrzewania na podczerwień, musimy liczyć się z początkową wyższą inwestycją niż w przypadku montażu tradycyjnego systemu grzewczego. Zakup folii grzewczych okazuje się jednak bardzo opłacalny, gdyż same urządzenia nie wymagają stosowania materiałów opałowych – są zasilane energią elektryczną. Odpowiednio dobrane folie na podczerwień spełnią nasze potrzeby grzewcze, a jednocześnie nie będą generowały wysokich wydatków eksploatacyjnych. To ekonomiczny wybór zwłaszcza w sytuacji, gdy taki system zdecydujemy się połączyć z panelami fotowoltaicznymi.

Instalacja folii grzewczej na podczerwień pod drewnianą podłogą

4. Ogrzewanie na podczerwień może powodować przegrzanie

Nowoczesne systemy ogrzewania na podczerwień są wyposażone w funkcjonalne termostaty, które umożliwiają regulację temperatury w zależności od indywidualnych potrzeb. Dodatkowo folie grzewcze od naszej firmy Senegis zawierają nanocząsteczki żywicy w paście węglowej, które wpływają na obniżenie mocy urządzeń w przypadku osiągnięcia określonej temperatury. Dzięki temu ryzyko przegrzania zostaje zdecydowanie zmniejszone, a domownicy mają zapewniony nieprzerwany komfort użytkowania.

5. Im wyższa moc folii grzewczych, tym lepiej

Folie na podczerwień powinny być dopasowane do specyfiki konkretnego zastosowania. Podstawę stanowi indywidualny dobór parametrów całego systemu, ponieważ zbyt niska moc nie spełni naszych potrzeb, a zbyt wysoka wygeneruje nadmierne wydatki. Optymalizacja instalacji grzewczej odgrywa więc bardzo ważną rolę, a w tym zakresie warto skonsultować się z ekspertem. Współpracując z naszą firmą, zyskujesz profesjonalne doradztwo na każdym etapie realizacji inwestycji. Zaprojektujemy wydajny system dla Ciebie, mając na uwadze zarówno warunki w obiekcie, jak i indywidualne oczekiwania.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe – wybór pomiędzy systemem wodnym a folią grzewczą

Szukasz oszczędnych rozwiązań energetycznych?

Wybierz magazyn energii już dziś!


magazyn energii

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe dla zdrowia?

Promieniowanie podczerwone, będące składową promieniowania słonecznego, naturalnie występuje w naszym otoczeniu i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Jest często wykorzystywane w medycynie i zabiegach kosmetycznych.

Czy folie na podczerwień są delikatne i nietrwałe?

Folie grzewcze, mimo pozornej delikatności, tworzą bardzo wytrzymały system grzewczy o żywotności 30-50 lat, charakteryzujący się niską awaryjnością i efektywnym ogrzewaniem.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie?

Początkowa inwestycja w ogrzewanie na podczerwień może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, ale z czasem okazuje się opłacalna, szczególnie gdy połączona z panelami fotowoltaicznymi.

Czy istnieje ryzyko przegrzania przy używaniu ogrzewania na podczerwień?

Nowoczesne systemy ogrzewania na podczerwień zawierają funkcjonalne termostaty i specjalne technologie, które minimalizują ryzyko przegrzania, zapewniając bezpieczny i komfortowy użytkowanie.

Czy wyższa moc folii grzewczych jest zawsze lepsza?

Nie. Moc folii na podczerwień powinna być odpowiednio dopasowana do specyfiki zastosowania. Zbyt niska moc nie spełni potrzeb, a zbyt wysoka może generować nadmierne wydatki.

Wybuduj z nami swój
energooszczędny dom

Skontaktuj się z naszymi konsultantami
i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.

fotowoltaika dla domu